Sağlıklı Bir Yaşam Biçiminin 5 Temel Bileşeni

0
83
Fitness merkezinde sabit bisiklet üzerinde egzersiz yapan kadınlar

PKOS’lu kadınlar için diyet ve yaşam tarzı birincil tedavi yaklaşımlarıdır. PKOS için sağlıklı bir yaşam tarzının 5 temel bileşeni.

1. Sağlıklı bir Diyet yiyin

Tabii ki, sağlıklı bir diyetin PKOS için önemli olduğunu biliyorsunuzdur, ancak bu tam olarak ne anlama geliyor? PKOS’lu kadınlar, ilk başta hormon dengesizliğini (yüksek testosteron, luteinize edici hormon ve insülin seviyeleri) yönlendiren kısım olabilecek yüksek inflamasyon seviyelerine sahiptir .

PKOS’lu kadınlar için inflamasyonu hedefleyen bir diyet iyi sonuç verir. Bir   anti-enflamatuar diyet , birçok meyve ve sebze, orta miktarda yüksek lifli işlenmemiş düşük GI taneciği (yulaf, quinoa) ve balık (somon, ton balığı, alabalık), fındık , tohum gibi omega-3 yağları bakımından zengin yiyecekleri içerir. ve avokado.

PKOS için sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası, karbonhidratlı yiyeceklerin birçoğunun yerine gün içerisinde eşit bir şekilde yayılmasıdır . Bu, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve insülin dalgalanmalarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Denge için öğün başına yaklaşık karbonhidrat yiyin ve atıştırmalık, tabağınızın yaklaşık çeyreğinde yiyin.

2. Düzenli Egzersiz Yapın

PKOS’u uygun şekilde yönetmek için yalnızca diyet yeterli değildir. Testosteron düzeyleri daha yüksek olduğu için PKOS’lu kadınlar, durumu olmayanlara göre daha kolay kas oluşturma eğilimindedir. Daha fazla kas kütlesi metabolizma hızını arttırır, böylece kalorileri daha etkili bir şekilde yakarsınız ve daha az insülin salgılanmasıyla sonuçlanan glikozu daha iyi kullanmanıza yardımcı olur. Kas kütlesi oluşturmak ve korumak için her hafta en az iki gün ağırlık antrenmanı yapmaya çalışın.

Asansör yerine merdivenleri alarak, aracınızı kapıdan daha fazla park ederek veya öğle yemeğinde veya molalarda kısa yürüyüşler yaparak gününüze daha fazla etkinlik eklemek sağlığınız için bir fark yaratabilir ve daha az insülin üretmenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar her gün adımlarını yükseltmek için fitness izleyicilerinin kullanımını yararlı buluyorlar ve hatta iş arkadaşlarınızla veya arkadaşlarınızla rekabet ediyorlar.

3. Çok Uyku

Uyku veya eksikliği, PKOS’lu kadınların sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Uyku eksikliği, daha fazla insülin direnci ve kilo vermede daha fazla zorluk ile ilişkilidir. Yetersiz uyku da daha fazla karbonhidratlı gıda alımına bağlanmıştır.

PKOS’lu kadınların, uyku sırasında solunumun kesilmesine neden olan bir durum olan obstrüktif uyku apnesinin (OSA) daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Fazla kilo OSA’nın bir faktörü olabilirken, beyindeki uyku reseptörlerini etkileyen yüksek testosteron seviyeleri de bir faktördür. Horlamanız söylenirse, kaliteli bir uyku almadığınızı hissedin veya gün boyunca sürekli yorgunluk hissederseniz, OSA testi için bir uyku çalışması yapmayı düşünün. Tedavi genellikle bir CPAC makinesi kullanılmasını içerir ve daha fazla enerjiye ve kilo vermede kolaylaşmanıza neden olabilir.

4. Stres Tutun

Stres herkesin gününün bir parçası. Yönetilmezse, sürekli uzun süreli stres, yüksek tansiyon gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir ve kortizolde ve insülin seviyelerinde kilo alımına katkıda bulunan artışlara neden olabilir .

Stresinizle başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, stresle daha etkin bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olmak için dikkat temelli bir stres yönetimi kursu düşünün . Düzenli yürüyüş, meditasyon veya yoga PKOS’lu kadınlarda kortizol ve insülin seviyelerini azaltabilen aktivitelerdir.

5. Kilonuzu Yönetin

PKOS’lu kadınlar, PKOS ile kilo vermede daha fazla zorluk yaşarlar. Sonuçta İnsülin, yağ depolamayı destekleyen iştah açıcı bir durumdur, bu yüzden durumu olan birçok kadın açıklanamayan kilo alımlarında hızlı miktarlar yaşar.

Burada tartışılan sağlıklı bir PKOS yaşam tarzının temel bileşenlerinin ardından kilo yönetiminde yardımcı olabilir. Aşırı kilo kaybına neden olan Fad diyetleri, yalnızca yoyo diyet döngüsüne katkıda bulunur. Kilonuzu yönetmek için uğraşıyorsanız, size yardımcı olmak için PKOS konusunda uzmanlaşmış tescilli bir diyetisyen diyetisyeni ile görüşmeyi düşünün.

Content retrieved from: https://www.verywellhealth.com/components-of-a-healthy-pcos-lifestyle-2616309.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here